Jak wybrać działkę pod budowę domu?

Jak wybrać działkę pod budowę domu? Oto nasz mini przewodnik jak wybrać działkę budowlaną. Szybko i prosto przeprowadź swój proces selekcji i wyboru działki przed zakupem.

Zanim podpiszesz umowę kupna musisz zwrócić uwagę na kilka szczegółów, dzięki którym unikniesz późniejszych problemów.

Jaka jest Twoja wymarzona działka?

Nim zaczniemy szukać działki pod budowę naszego wymarzonego domu czas chwilę przystopować i puścić wodze fantazji. Tu przydatny jest papier i długopis.

Warto stworzyć zeszyt marzeń. Załóż zeszyt, gdzie będziesz zapisywać swoje pomysły oraz wklejać zdjęcia wymarzonej działki. Jakiej wielkości powinna być, w jakim miejscu. Czy ważny jest dla nas widok oraz bliskość natury? Zapisuj wszystkie pomysły (tu nie ma złych odpowiedzi).

Budowa domu to budowa miejsca gdzie prawdopodobnie chcemy spędzić resztę życia. Warto by miejsce i działka spełniały nasze oczekiwania.

Selekcja wymogów – jak wybrać działkę pod budowę domu?

Gdy mamy już wymarzoną działkę, trzeba przeanalizować co jest do osiągnięcia a co jest tylko marzeniem trudnym do zrealizowania. Gdy sobie założyliśmy, że nasza działka ma być blisko np. Poznania, to musimy niestety odrzucić widok na morze czy widok na góry.

W selekcji dobierz najważniejsze elementy dla Ciebie. Może to być bliskość do miasta lub miejsce z dala od sąsiadów. Może być ważna infrastruktura a może bliskość lasu.

Te najważniejsze rzeczy spisujemy na karteczce i chowamy w portfelu. Tak by zawsze mieć ten spis przy sobie. Będzie on również prowadził nas podczas poszukiwań naszej działki. A czasem poszukiwania potrafią trwać nawet kilka lat.

Szukamy działki pod budowę domu marzeń

Możemy skorzystać z wielu platform ogłoszeniowych, przejść się do biura nieruchomości albo wybrać na wycieczkę w poszukiwaniu ciekawych miejsc. Tu nie ma najlepszego rozwiązania i właściwej drogi.

  • wyjazd w teren – czyli poszukujemy na własną rękę działki. To często fajna zabawa sama w sobie. Nam dawała więcej przyjemności, niż śledzenie ogłoszeń on-line. Zabieramy auto i jedziemy „teoretycznie”, tam gdzie byśmy mogli zamieszkać. Przy okazji badamy osiedla i miejsca o których myśleliśmy. Ważne jest sąsiedztwo, hałas czy ogólne samopoczucie w danym miejscu.
  • wizyta w agencji nieruchomości – często warto udać się do agencji pośrednictwa sprzedaży nieruchomości by poznać ich aktualną ofertę. Wchodzimy i możemy porozmawiać, przedstawiając nasze oczekiwania. Czasem nic nie będzie spełniało naszych wymagań a czasem umówicie się na oględziny kilku miejscówek.
  • ogłoszenia on-line – nie wymagają tyle czasu co poprzednie dwa rozwiązania. Platform z ogłoszeniami jest wiele, możemy przebierać w działkach. Czasem jednak działki są już nieaktualne albo pośrednik może nie oddzwaniać. Mimo wszystko warto tam przeglądać ogłoszenia. Czasem możemy, też zobaczyć historie kosztu gruntu w danej okolicy w dłuższym czasie.

Niestety nie ma tu złotego środka, a wybór często jest bardzo skomplikowany. Nie nastawiajmy się, że znajdziemy działkę w kilka dni. Realne jest kilka miesięcy a nawet w kilka lat. Pamiętajmy, wybór powinien być przemyślany a działka powinna spełniać nasze wymagania.

Gdy idziemy na kompromis, będziemy z tym kompromisem żyli, przez kolejne lata. Działka źle dobrana, może również być problematyczna w odsprzedaży w dalszej przyszłości gdy zajdzie taka potrzeba.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki

Jest kilka istotnych elementów, na które musimy zwrócić uwagę. Jeszcze przed zakupem oraz wyborem miejsca. Pamiętaj, często kupujemy „oczyma i sercem” ale zimna kalkulacja, może nam uratować skórę przed złym wyborem. Zatem zwróć uwagę na:

  • ukształtowanie terenu – gdzie w danym terenie znajduje się nasza przyszła działka? Jeśli jest poniżej wysokich pagórków, może być problem ze spływającą wodą po burzy. A gdy znajdujemy się zbyt blisko rzeki lub jeziora teren może być podmokły. Sprawdź, jakie rośliny występują na działce. Część z nich może powiedzieć o zbyt dużej wilgotności. Działka ze stokiem południowym i dojazdem od północy jest rozwiązaniem idealnym.
  • krajobraz – gdy nasza działka jest w sąsiedztwie lasu lub jeziora, lub posiada piękną panoramę na okolicę jest to element, który powiększa walory użytkowe oraz wartość działki. Oglądając działkę zobacz, co się podoba, jaki jest widok na okolicę, czy jest coś unikalnego.
  • nasłonecznienie – sprawdź, jak jest nasłoneczniona nasza działka. Jeśli kupujesz ją w lecie, zobacz jak wypada jej zacienienie. Najważniejszym elementem będzie wyznaczenie kierunków świata oraz analiza pod kątem usytuowania budynku. Idealne rozwiązanie to gdy północ mamy od strony dojazdu a południe od strony ogrodu.
  • kształt i rozmiar działki – jeśli mieliśmy wcześniej wybrany projekt domu, to będzie nam łatwiej dopasować go do działki. A jeśli nie mamy, projektu to warto skorzystać z przykładowego o zbliżonym metrażu do wymarzonego domu. Zobacz czy dom się zmieści na działce, w dozwolonym pod budowę miejscu.
  • sąsiedztwo – sprawdź najbliższe i dalsze sąsiedztwo. Czy w okolicy nie ma firm, które narażą ciebie na przebywanie w hałasie lub uciążliwych zapachach. Zobacz co robią najbliżsi sąsiedzi (przez płot) jak i sąsiedzi na całej długości twojej drogi. Warto obserwować drogę czy nie przejeżdżają tędy samochody ciężarowe np. do pobliskiego zakładu.
  • warunki zabudowy – czy są wydane warunki zabudowy a jeśli tak, to w jakim % powierzchni działki, czy jest wyznaczone miejsce na budowę oraz jakie budynki możemy na działce postawić. Trzeba sprawdzić jeszcze przed decyzją!
  • dostępne media – czyli w jakie media jest wyposażona nasza działka. Prąd, woda, ścieki, gaz a może nawet dostępny będzie światłowód pod internet. Jeśli nie ma wody, gazu i ścieków dowiedz się w urzędzie miasta lub gminy czy jest planowane podłączenie i kiedy? Niektóre działki nigdy nie będą miały podłączenia pod wodę, ścieki lub gaz. W takim wypadku albo zaakceptujemy to i już w momencie projektowania zapewnimy sobie dostęp do wody oraz przydomową oczyszczalnię ścieków (aktualnie nie ma sensu budować szamba) lub poszukamy innej działki.
  • droga dojazdowa – lub jej całkowity brak. Trzeba zwrócić uwagę, czy jest droga dojazdowa a jeśli tak to w jakim stanie. Drogi nie utwardzone, leśne będą często nieprzejezdne po dużych opadach. A gdy koleiny wyschną, nadal przyda się nam samochód terenowy. Najlepszym rozwiązaniem jest droga utwardzona, asfaltowa lub z kostki brukowej. Działki z dala od cywilizacji, raczej będą obarczone ciężkim dojazdem.
  • stan prawny nieruchomości – przed zakupem sprawdź stan prawny nieruchomości. W ewidencji gruntów i budynków uzyskasz wypisy z rejestru gruntów i mapę szczegółowo określającą powierzchnię działki, klasę gruntu, dane właścicieli i numer księgi wieczystej.

Czas na wycieczkę – badania terenowe nowej działki

Nazywamy to badaniami, ale czasem bliżej do wycieczki w nieznane. A więc gdy wybraliśmy wstępnie działkę, przed jej zakupem warto poznać jej okolice.

Wybieramy się pod działkę za dnia, rankiem i w nocy. Fajnie analizę prowadzić kilka dni, by wiedzieć jak na ciszę wpływa stan pogody, jak wygląda dojazd do naszej pracy w różnych godzinach oraz czy okolica jest do zaakceptowania.

Zobaczmy czy sąsiedzi, nie prowadzą uciążliwej działalności oraz czy drogi dojazdowe nie mają tendencji go zakorkowania się. Przejdźcie się na spacer po okolicy. Sprawdźcie infrastrukturę oraz okolicę. Czy nie ma uciążliwych zapachów, hałasu albo innych problemów, których nie widzieliście podczas pierwszej prezentacji.

Jeśli działka znajduje się przy głównej lub większej drodze, policzcie ile samochodów przejeżdżą w ciągu 10-30minut. Czy ich duża ilość nie wpłynie na spokój w naszym domu. Warto również podpytać się w Mieście lub Gminie, czy na terenach okolicznych będą poczynione duże inwestycje. Czy przypadkiem za kilka miesięcy pod oknami nie powstanie autostrada albo fabryka.

Działaj! Wybieraj z Głową! I udanego zakupu!