Dom pasywny – EKO dom marzeń nad jeziorem

Co to jest dom pasywny? Jak zbudować eko dom? Jak działa pompa ciepła, fotowoltaika i rekuperacja? Pokazuję krok po kroku na przykładzie domu marzeń.

Dom pasywny

Ostatnio dużo słyszy się o nowoczesnych domach eko – energooszczędnych, pasywnych czy zeroenergetycznych, w których instalacje jak fotowoltaika, pompa ciepła, czy rekuperacja tworzą ekologiczny dom marzeń. Zapewne wielu z Was zastanawia się co te wszystkie pojęcia oznaczają?

Zapraszam Was na home tour po niezwykłym domu marzeń, na podstawie którego w bardzo prosty sposób opowiadam o podstawach budownictwa ekologicznego.

Ten nowoczesny dom, a w zasadzie osiedle domów zeroenergetycznych jest naprawdę niezwykłe. Nigdy wcześniej nie widziałam na żywo budynków z tak dużą ilością ekologicznych rozwiązań i tak niskim śladzie węglowym. Dodatkowo ma bajeczną lokalizację – praktycznie nad samym brzegiem malowniczego jeziora, zaledwie 15 minut od centrum dużego miasta.

Prąd produkują panele fotowoltaiczne znajdujące się na dachu, ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody odbywa się poprzez instalację pompy ciepła, a o jakość i temperaturę powietrza dba rekuperacja. Wykonany jest z niezwykle ekologicznych i trwałych materiałów, w konstrukcji drewnianej prefabrykowanej. Dodatkowo estetyka, jakość wykonania i dbałość o szczegóły są tutaj na najwyższym poziomie, zobaczcie na te wnętrza!

Prezentacja i produkcja: Natalia Szyk-Trocha (Savagaya)