Dom Wtopiony w Las

Dom położony jest w malowniczym sosnowym lesie. Na działce rosną przepiękne, porośnięte bluszczem sosny, które od samych początków urzekły zarówno inwestora jak i projektantów. Zaczynając projektowanie domu projektanci Z3Z ARCHITEKCI stanęli przed zadaniem wpisania budynku między drzewa, tak aby jak najmniej z istniejącego, starego drzewostanu musiało zostać wycięte.

Wspólnie z inwestorem znaleźli na działce polanę, którą wybrali jako miejsce powstania domu. Wpisało się to także w później odkrytą wizję na tą działkę ze strony Lasów Państwowych. Z jednej strony trudności budowania w lesie, a z drugiej chęć zachowania jak największej ilości drzew przyczyniły się do tego, że dom niemalże wyrasta z lasu.

Zastosowanie na pozór obcego dla naturalnego krajobrazu materiału jakim jest blacha było strzałem w dziesiątkę. Trudno sobie wyobrazić inny materiał, aby dom lepiej komponował się z otaczającą go przyrodą. Przejeżdżając przylegającą do działki drogą ma się wrażenie, jakby dom stał tam od zawsze, jakby był wrośnięty w zieleń. Czarna blacha trapezowa została użyta jako zewnętrzna powłoka elewacji. Drewniane elementy zagłębione w bryle domu zostały wykonane z desek cedru kanadyjskiego. Jego nieregularna struktura ma podkreślać leśny, niejednorodny charakter otoczenia. Tymi sposobami, elewacja i bryła budynku, sprawia wrażenie, jakby przynależała do tego miejsca od dawna, mimo swojej śmiałej formy.

Front domu zaprasza użytkowników drewnianym zagłębieniem wyróżniającym się z reszty bryły, jednoznacznie wskazując wejście. Obszerne zadaszenie w tym miejscu mieści także wjazd do garażu z ukrytą pod cedrowym drewnem bramą garażową. Podobne drewniane zagłębienie znajduje się z drugiej strony budynku i tworzy taras rekreacyjny.

Wnętrze domu utrzymane zostało w ascetycznej bieli z betonowymi posadzkami. Ze środka, dzięki możliwie największym przeszkleniom, rozciągają się widoki na zieleń. Szczególnie ciekawy efekt dają narożne okna z szybami łączonymi w narożniku bez słupka: powodują, że las staje się jakby na wyciągnięcie ręki dostępny ze środka. Inny ciekawy efekt został uzyskany w pokojach dzieci, gdzie całą długą ścianę połączonych pokoi, stanowi okno, z którego można podziwiać majestatyczne porośnięte bluszczem sosny. Wnętrza nie odciągają uwagi od obrazów zieleni, harmonizują z nimi nie konkurując.