Domek ogrodowy a materiał wykonania. Na co postawić?

Własna przestrzeń ogrodowa to miejsce relaksu, odprężenia się po trudach i stresach, enklawa, do której zapraszamy bliskich, by razem spędzać czas. Nie może tu zabraknąć domku ogrodowego! Można się w nim schować, gdy brzydka pogoda, schronić przed palącym słońcem, a i nawet przespać, jeśli jest pod tym względem dostosowany.

Powstaje jednak pytanie, z jakiego materiału powinien być wykonany? Opcji jest kilka, przybliżymy je w poniższym artykule.

Drewno – zawsze eleganckie i szlachetne

Domki ogrodowe drewniane cieszą się niezmienną popularnością, ponieważ drewno to naturalny, szlachetny materiał, pasujący zwłaszcza do przestrzeni ogrodowych, pełnych zieleni i kwiatów. Drewno to materiał niezwykle wytrzymały oraz odporny na działanie czynników atmosferycznych.

Jeśli jednak chcesz, aby służyło Ci długo, ciesząc swoją dobrą kondycją, pamiętaj o regularnej impregnacji. Chroni ona skutecznie przed rozwojem drobnoustrojów, jak grzyby i pleśń.

Domki ogrodowe wykonane z drewna dostępne są w różnych kształtach i wielkościach, więc łatwo dopasować konstrukcję do własnych potrzeb. 

Domki metalowe – czy to dobra alternatywa?

Bez wątpienia domki drewniane prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie, niemniej nie dla każdego to dobry wybór. Nie każdy bowiem chce zajmować się konserwacją, regularnie impregnując deski. To zajmujące, dlatego też, żeby tego uniknąć, stawia się na inny rodzaj materiału.

Jeśli mowa o metalu, to najczęściej wybór pada na stal nierdzewną, bardzo trwałą i odporną na różne czynniki. Może i nie prezentuje się tak atrakcyjnie jak konstrukcja drewniana, to nie zapominajmy, że metal można pomalować na kolor wedle uznania.

Warto jednocześnie wiedzieć, że dostępne są też metalowe doki ogrodowe pokryte antykorozyjną warstwą materiału drewnopodobnego. 

A może domki z tworzyw sztucznych?

To ciekawa alternatywa zarówno gdy mowa o domkach drewnianych, jak i metalowych. Materiały sztuczne mają dużo zalet, bo z jednej strony są wytrzymałe, z drugiej zaś – lekkie, dzięki temu, gdy zajdzie taka potrzeba, można łatwo je przenieść w inne miejsce.

Najczęściej takie domki wykonane są z poliwęglanu, który cechuje się odpornością na warunki pogodowe. Łatwy jest też w utrzymaniu czystości. Innym, godnym uwagi tworzywem sztucznym, jest zaś winyl, odporny na ogień. 

Jak widzisz, każda z tych opcji ma swoje mocne strony. Musisz pomyśleć, na czym Ci szczególnie zależy i podjąć ostateczną decyzję!

Publikacja sponsorowana