Fugi – jak dobrać kolor na lata i cieszyć się wymarzonym wnętrzem?

Wybór odpowiedniego koloru fugi jest bardzo istotny w procesie aranżowania pomieszczenia. Niewłaściwie dopasowany może zaburzyć zakładany efekt. Choć fuga ma liczne właściwości praktyczne, ostatecznie pełni też funkcję dekoracyjną. Dobrze dopasowana pozwoli na długo cieszyć się atrakcyjnym wnętrzem. Dlatego warto poświecić więcej czasu na wybór jej idealnego koloru.

Dobrej jakości fuga spełnia kilka kluczowych funkcji. Uszczelnia przestrzenie między płytkami, zabezpiecza ich obrzeża przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz niweluje naprężenia powstające w wyniku zmian temperatur. Ponadto pozwala też korygować niewielkie różnice wymiarowe płytek. Jednak obok licznych walorów technicznych i użytkowych, należy pamiętać też o tych estetycznych. Fuga może bowiem stanowić swoistą dekorację. Odpowiednio dobrany odcień spoiny podkreśli nasze wnętrze i nada mu odpowiedniego charakteru, a efekt będzie nas cieszył bardzo długo. Na jaki kolor warto się więc zdecydować? Czy musi on korespondować z odcieniem płytek? A może wręcz przeciwnie – powinien z nim kontrastować?

Kolory ziemi – modne nie tylko w tym sezonie

W tym roku najmodniejsze we wnętrzach są kolory ziemi, czyli barwy spokojne, kojarzące się z wypoczynkiem i relaksem na łonie natury. Są one synonimem elegancji i nowoczesności. Dobrze odnajdą się w surowych, loftowych wnętrzach. Z uwagi na swój charakter idealnie wypadną w zróżnicowanych kompozycjach – zarówno monochromatycznych, jak i wielobarwnych. To przede wszystkim szarości i beże, do których doskonale pasują także wszelkie odcienie niebieskiego. Co ważne, pomimo że obowiązują w tym sezonie, są ponadczasowe.

Zieleń – naturalnie

Gdy mowa o naturalnych kolorach, nie sposób zapomnieć także o zieleni, która w tym sezonie z powodzeniem występuje jako detal, ale też total kolor (np. na całej ścianie). Mowa zarówno o ciemnej, eleganckiej, jak i żywej, soczystej. Modny okazuje się także czerwony i żółty, barwy energetyczne i wyraziste, kierowane do osób lubiących odważne wnętrza.

Biel wiecznie w modzie

Biel jest niezwykle uniwersalna i modna niezależnie od sezonu. Odpowiednio wkomponuje się zarówno w tradycyjne, jak i nowoczesne wnętrza. Dodaje elegancji i co istotne, optycznie powiększa pomieszczenie. Podkreśli także wzór płytek.

Białe futi
Fot. Atlas

Zbieżność w ciepłych aranżacjach

Wybierając odpowiedni kolor fugi, należy zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam, by powierzchnia płytek stanowiła jedną całość, warto zdecydować się na niemal identyczny odcień spoiny. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach klasycznych i ciepłych. Szeroka paleta kolorów, dostępna np. w ofercie fug marki ATLAS, pozwoli na dobór tego najbardziej odpowiedniego.

Fugi w ciepłych aranżacjach
Fot. Atlas

Kontrast w nowoczesnym wnętrzu

Jeśli jednak chcemy wyeksponować okładzinę, wtedy dobrze wybrać kontrastującą z nią barwę fugi. Taki wybór będzie odpowiedni dla nowoczesnych projektów, wykorzystujących np. płyty wielkoformatowe. Zaznaczenie na nich wyrazistych linii w postaci spoiny pozwoli nadać wnętrzu niebanalnego charakteru.

Wielobarwne propozycje

Dużą popularnością cieszą się także płytki patchworkowe – kolorowe, o ciekawych kształtach i strukturach. Ich niepowtarzalny charakter dobrze podkreślić fugą w podobnym odcieniu. Z kolei mozaika powinna mocniej przykuwać wzrok. Z nią idealnie będzie współgrać brokatowa spoina.

Fugi wielobarwne
Fot. Atlas

Trudne powierzchnie

Wybierając kolor fugi, należy też uwzględnić to, gdzie ją kładziemy. W miejscach bardziej narażonych na zabrudzenie, takich jak garaże, tarasy, przedpokoje czy korytarze lepiej zdecydować się na ciemną spoinę, na której zabrudzenia nie będą tak widoczne. Wyjątek stanowią przestrzenie mocno nasłonecznione. Na tarasach i balkonach narażonych na silne działanie promieni słonecznych lepiej sprawdzą się jasne kolory. Piaskowe odcienie płytek i fug odbiją światło, zmniejszając temperaturę powierzchni.

Decydując się na zakup fugi, warto postawić na sprawdzony produkt znanej marki, by mieć pewność, że spoiny wytrzymają wiele lat w dobrej kondycji. Dobrze też wybrać produkt o szerokiej palcie kolorystycznej, która pozwoli na stworzenie wnętrza odpowiadającego naszym preferencjom oraz wpisującego się w najnowsze trendy.

ATLAS Fuga Ceramiczna jest dostępna w aż 40 kolorach. Z kolei ATLAS Fuga Elastyczna oferuje szeroką paletę 26 barw. Obecnie przy zakupie minimum czterech kilogramów spoiny cementowej ATLAS, można otrzymać wiaderko – szejker, dzięki któremu mieszanie fugi jest prostsze niż kiedykolwiek. Oferta dostępna w punktach partnerskich ATLAS.

Źródło: Atlas / Publikacja sponsorowana

#PostSponsorowany