Mały domek mobilny – podmiejska alternatywa dla kawalerki

Ach, małe domki mobilne… to świetna sprawa dla wszystkich ceniących sobie niezależność oraz lubiących „podróże”. Ale po kolei czym jest „Mały Domek Mobilny” i czemu porównujemy go do kawalerki?

Mały domek mobilny czyli kawalerka na kółkach

Domki mobilne mają jedną rewelacyjną zaletę… są mobilne. Czyli transportuje się je w całości, instaluje w ekspresowym tempie. No i nie wymagają fundamentów betonowych (możliwe opcjonalne rozwiązanie). Dzięki małym rozmiarom i prostej konstrukcji, są również bardzo atrakcyjne cenowo.

Domki te bardzo często wykorzystuje się jako domki letniskowe. Ale na rynku jest dostępnych wielu producentów, którzy tworzą domki całoroczne. Domek ogrzewamy za pomocą elektryczności oraz opcjonalnego kominka. Mała powierzchnia, to również mały metraż do grzania. Jeśli jeszcze zdecydujemy się na fotowoltaikę, rachunki nas mile zaskoczą.

Mały domek a kawalerka – koszty

Osoby samotne oraz młode małżeństwa często wybierają na pierwszy dom, mieszkanie – kawalerkę. Kawalerka ma mniej więcej 28-35m2. Koszty wynajmu sięgają od 700zł do nawet 1500zł miesięcznie.

Kawalerka nie zapewni nam spokoju i ciszy (patrz sąsiedzi), nie będziemy mogli również przewieź kawalerki w inne miejsce. Tutaj ciekawszym rozwiązaniem „przejściowym”, może być budowa lub zakup domu mobilnego.

Świetną alternatywą będzie mały dom do 35m2

Mikro domy do 35m2 to domy bez pozwolenia na zgłoszenie. Taki dom możemy niemal wszędzie postawić a sprawy papirologi są uproszczone. Dodatkowo mikro-domy, pozwalają wyrwać się z zatłoczonego miasta i zamieszkać na przedmieściach.

Ile kosztuje mikro dom?

Teraz pewno pomyślicie, ile to kosztuje? Fakt, koszty wahają się w zależności od wykorzystanych materiałów oraz designu. Najprostszy mikro-dom przygotowany z prefabrykatów to koszt od 90tyś zł netto za stan deweloperski. Górnej granicy nie ma. Na rynku możemy znaleźć domy w kwotach powyżej 200tyś zł.

Ale jeszcze działka

Koszt działki to kolejny wydatek, który musimy ponieść. Warto poszukać ciekawej działki, która nas zadowoli oraz pozwoli w przyszłości na zbudowanie właściwego domu. Tu warto poszukać działek budowlanych o wymiarach minimum 500m2. Jeśli tę powierzchnię podwoimy, będziemy mieli dobrą miejscówkę na dalszy rozwój i rozbudowę.

Działki budowlane w odległości 15-20km od np. Poznania, zaczynają się w kwotach około 55tyś zł / 500m2 do 200tyś za 1000m2. Działkę o powierzchni 1000m2 jesteśmy wstanie zakupić w cenie 100-120tyś zł.

Podsumowując

Optymalny koszt działki i domu otrzymujemy wydatek rzędu: 120tyś + 100tyś = 220tyś zł. W posobnej cenie w Poznaniu kupimy kawalerkę lub mieszkanie 2 pokojowe o powierzchni do 40m2. Z tego obliczenia, widać, że w podobnej cenie mamy własny dom, z działką o powierzchni 1000m2, którą możemy rozbudować w przyszłości o kolejny mikro-dom lub zdecydować się na budowę dużego domu.

Warto tu podkreślić, iż wykorzystując antresolę w budynku 35m2 możemy śmiało zwiększyć powierzchnię użytkową powyżej 40 metrów. A gdy sami zdecydujemy się wybudować dom, np. z drewna to jeszcze uda się nam obniżyć koszty końcowe inwestycji.

A jak wybrać działkę? Zobacz w naszym mikro pomocniku: