Odświeżenie wnętrz. Czy gruntowanie jest konieczne?

Początek wiosny to idealny czas na szybkie odświeżenie domu czy mieszkania. Kilka dni urlopu wystarczy, by odmienić wnętrze nowym kolorem ścian. By zupełnie nie rezygnować z odpoczynku, warto dobrze przemyśleć przebieg prac, stosując się do najważniejszych reguł. Kluczowe przed malowaniem i klejeniem płytek jest zagruntowanie podłoża. W jaki sposób je wykonać oraz dlaczego to takie ważne?

Według najnowszego raportu Grupy Atlas co trzeci Polak samodzielnie wykonuje remont domu lub mieszkania. [1] Z kolei 44% z tych, którzy nie remontują samodzielnie, prosi o pomoc rodzinę. Powodów takich decyzji jest kilka m.in. długi czas oczekiwania na fachowca czy wysoka cena za usługę. Szczególnie często impuls związany z odświeżeniem mieszkania przychodzi wiosną, gdy pogoda zaczyna dopisywać, a dni są coraz dłuższe. Wtedy w kilka dni można np. dzięki zmianie koloru ścian, odmienić każde wnętrze. Jak przygotować się do samodzielnego remontu? Na początku warto poczytać o tym, czym jest gruntowanie i jak zrobić to dobrze. 

Gruntowanie – dlaczego to istotne?

Gruntowanie to wstępny i najważniejszy etap, który przygotowuje podłoże przed nałożeniem kolejnych powłok – farb, gładzi, płytek czy płyt g-k. Jest podstawą przy wykończeniu i ma wiele zalet. Przede wszystkim wyrównuje i zmniejsza chłonność podłoża, co zwiększa przyczepność kolejnych warstw. Grunt wzmacnia podłoże i jednocześnie pozwala na oddawanie wody, czyli paroprzepuszczalność. Zastosowanie gruntu utrudnia także rozwój grzybów i pleśni oraz wyraźnie zmniejsza zużycie farb czy klejów.

Brak gruntu to kłopoty

Co może się stać, jeżeli pominiemy gruntowanie przed malowaniem? Wysoka nasiąkliwość oraz niestabilne podłoże mogą być przyczyną:

  • łuszczenia się farby,
  • słabej przyczepności farby do podłoża,
  • niejednorodnego koloru, struktury farby

Wyrównanie kolorów będzie wymagało dodatkowego nakładu pracy oraz większego zużycia farby, a co za tym idzie, wydłuży się czasu remontu i wzrosną jego koszty. Kolejnym problemem, który może się pojawić, gdy nie zagruntujemy powierzchni, są powstające na farbie trudne do usunięcia bąbelki. Po wyschnięciu emulsja zacznie się łuszczyć, a następnie odchodzić od ścian.

Problemy dotyczą nie tylko powierzchni, które są malowane. Osoby, które kładą tapety w swoich pomieszczeniach, powinny także zadbać o zagruntowanie ścian, dlatego, w niektórych miejscach klej do tapet może dużo słabiej trzymać tapetę, co spowoduje, że ta zacznie się samoczynnie odklejać.

Gruntowanie jest konieczne w przypadku surowych powierzchni, w szczególności pomieszczeń w stanie deweloperskim. Należy stosować grunt, przygotowując ściany do malowania, klejenia tapet, okładziny ceramicznej, a także przygotowania elewacji przed położeniem tynku lub malowaniem go specjalnymi farbami oraz przy dokonywaniu miejscowych napraw. W tym przypadku powierzchnia będzie posiadać różną chłonność, którą koniecznie należy wyrównać.

Gruntowanie krok po kroku

Do gruntowania używa się pędzla, wałka lub natrysku. Najczęściej używanym narzędziem jest wałek – często używany przy gładziach gipsowych. Z kolei pędzel świetnie sprawdzi się w trudnodostępnych miejscach, gdyż umożliwia lepszą penetrację. Najszybciej gruntuje się natryskiem, ale z tego rozwiązania korzystają fachowcy i wykonawcy, zajmujący się remontami na co dzień.

W pierwszej kolejności należy dobrze zabezpieczyć podłogi i elementy podatne na zabrudzenia. Powierzchnia robocza powinna być czysta i sucha. Można ją wcześniej umyć wodą z dodatkiem mydła malarskiego. Preparat starajmy się nakładać równomiernie. Należy pamiętać, by nie mieszać ze sobą używanych gruntów. Jeśli pojawia się konieczność nałożenia więcej niż jednej warstwy gruntu, należy poczekać na wyschnięcie pierwszej.

Nowe rozwiązania

Gruntowanie to zwykle prosta, ale czasochłonna praca wymagająca dużej dokładności. By usprawnić ten proces, a także zadbać o Wykonawców jak i klientów indywidualnych, na rynku pojawiły się innowacyjne produkty.

Kapanie, chlapanie czy ściekanie występujące przy pracy ze standardowym gruntem wodnym powoduje, że brudne jest zarówno miejsce pracy, jak i ubranie. Dlatego dotychczas ten etap remontu wiązał się z dokładnym zabezpieczaniem powierzchni, a na koniec czyszczeniem siebie i wszystkiego wokoło. By ułatwić i przyśpieszyć prace gruntujące Atlas wprowadził na rynek Grunt NKP, który jest gotowym do użycia produktem. Dzięki żelowej konsystencji GRUNT NKP NIE KAPIE I NIE CHLAPIE, co ogranicza nakład pracy, zapewniając czystość i komfort. Dostosowuje się do każdego chłonnego podłoża, silnie je penetruje i wzmacnia, nie wybłyszcza powierzchni i nie powoduje zacieków. Sprawdzi się wewnątrz i na zewnątrz budynku. Można go stosować pod gładzie, tynki, farby, posadzki czy płytki  – tłumaczy Magdalena Mróz, kierownik marketingu produktowego Atlas.

[1: Raport Grupy Atlas – Czy ufamy fachowcom? Remontowe zwyczaje Polaków.]

Źródło: Atlas / Publikacja sponsorowana

#PostSponsorowany