Domek w Tasmanii zainspirowany japońskim wystrojem wnętrz

Położony na leśnej polanie na wyspie Bruny, wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża Tasmanii, Bruny Island Hideaway autorstwa Maguire + Devine Architects to domek typu off grid, pełen niezaprzeczalnego uroku i poczucia ucieczki.

Dostępna promem samochodowym i krótką drogą, Bruny Island Hideaway jest kwintesencją małego domku. Inspirowana Japonią konstrukcja wyłania się spokojnie na polanie, w miejscu, które podyktowało potrzebę bycia off grid.

Bez infrastruktury wodnej i kanalizacyjnej, domek wymagał samowystarczalnego projektu; panele słoneczne, magazynowanie wody deszczowej, jak również podwójny komin, kominek i piec są charakterystyczne dla całego domu.

Domek off-grid w Tasmanii

Wycieczka po domku pokazuje minimalistyczny projekt, ponieważ architektura i wystrój wnętrza zawiera ukrytą stolarkę i urządzenia w poetycki, a zarazem funkcjonalny sposób. Domek typu off grid wymagał mebli i stolarki wbudowanej w przestrzeń, co zaowocowało elastycznym projektem wnętrza, które jest zarówno przytulne, jak i wygodne. Projektowanie małego domku oznaczało konieczność uwzględnienia sposobu funkcjonowania przestrzeni, a sprytnie zintegrowane powierzchnie pokazują uczciwe wykorzystanie rzemiosła i materiału.

Wewnątrz domku zastosowano jasną sosnową okładzinę i podszewkę, a sęki i słoje dodają przestrzeni charakteru. Drewniana okładzina jest również zastosowana na zewnątrz; drewno wzmacnia autentyczny związek tej małej kabiny z otaczającym ją środowiskiem naturalnym.

Ten projekt off-grid zapożycza zasady projektowania z japońskiej architektury. Prostota przestrzeni przemawia za funkcjonalnością, podczas gdy naturalne światło daje poczucie otwartości w niewielkiej przestrzeni wewnętrznej.